Dlyar Safo ile Mülakat: Türkiye’ye Faydalı Olmak İstiyorum - İLKE Analiz

Dlyar Safo ile Mülakat: Türkiye’ye Faydalı Olmak İstiyorum

Editör

2021 LGS Türkiye birincilerinden Dlyar Safo ile görüştük.
Ülkesinden çocuk yaşta göç etmek zorunda kalan ve birçok sorunla baş eden Safo’nun parlak sonucu hepimizi heyecanlandırdı. Onun başarısının tüm arkadaşlarına umut vermesini ve dünyanın tüm mültecilerinin mutlu olmasını dileriz.

Sınav sonucunu öğrenince çok mutlu oldum, tebrik ederim. Öncelikle ne hissettiğini merak ediyorum.

Biraz heyecanlı, biraz da mutluyum. Sınav için çok çalıştım, dua da ettim. Ailem ve öğretmenlerim de bana destek oldu. Bu desteğin karşılığını vermek bana çok büyük bir mutluluk veriyor. Çünkü onların emeğini ve kendi emeğimi boşa çıkarmadım en azından. 

-Türkiye’de başarın milyonlarca insanı heyecanlandırdı. Özellikle sosyal medyada başarın çok büyük bir ilgi gördü, insanlar coşkuyla tebrik ederek paylaştılar. Bu konuda ne düşünüyorsun?

Çok mutluyum. İnşallah benden sonra gelenler de bu şekilde yapabilir.

-Peki Türkiye’deki eğitim sisteminden memnun musun? Dil ve kültür konusunda çok zorluk çektin mi?

Geldiğimde ilk dönemlerde çok zorluk çektim. Özellikle Türkçe eğitiminde zorlandım çünkü ana dilim farklıydı. İki yıl boyunca Türkçe çalıştım ve o süreçte biraz geliştirdim. Kültür olarak burası çok farklı değil, çok benziyoruz.

-Yetkililerin dil uyumuyla ilgili yapması gereken bir şey olduğunu düşünüyor musun? Hem senin hem de senden sonraki öğrencilerin eğitimi için…

Bence Türkçe öğrenmek için kurslar açılmalı. Türkçe öğrenenlere destek verilmeli, Türkçe hikayeler okutulmalı. 

Peki nerede okumak, neler yapmak istiyorsun; hayalin ne?

Aslında okul konusunda hala araştırıyorum. Tabii ki iyi bir okulda okumak istiyorum. İleride bir mühendis olmak istiyorum. Bir araba tasarlayıp Türkiye’ye faydalı olmak istiyorum. 

İnşallah. Peki son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

Bence herkes kendine güvenmeli, çünkü başarabilirler. Bir sonraki yıllarda sınava girecek arkadaşlarımın da kendilerine güvenerek çok çalışmaları gerekiyor. 
Sınav sonucuma sevinen ve benimle ilgilenen herkese de çok teşekkür ederim.  

0 yorum

Diğer Yazılar

Yorum yap