İLKE Analiz Eylül 2021 Bülteni Yayımlandı - İLKE Analiz

İLKE Analiz Eylül 2021 Bülteni Yayımlandı

Editör

Bülteni incelemek için tıklayınız.

Değerli İLKE Analiz okurları;

Eylül ayı okulların açılması ile Covid sonrası normalleşmenin ivme kazandığı bir dönem oldu. Bu yeni dönemin tekrar sekteye uğramaması en büyük temennimiz.

Eğitimin tüm dünyada aniden durması, hepimize henüz ölçemediğimiz bir kayıp yaşattı. Öğrencilerin eğitimin yanında sosyal çevrelerinden kopmaları da psikolojik ve sosyolojik sorunların adeta habercisi durumunda. Bu kopuşun engellenmesi için yapılan çalışmalar da hem bugünün hem de “Geleceğin Türkiyesi”nin en önemli konularından birisi.

Öte yandan okul, eğitimin devam etmesi kadar sosyal hayatın sürekliliğinin sağlanması için de büyük önem taşıyor. Çocukların okula bırakılması çalışan ebeveynler için ve okula bağlı onlarca sektörün devamlılığı için son derece kritik.

Pandemi ile birlikte tüm dünyada artan ekonomik problemlerin en azından bir kısmının aşılması için okulların yeniden açılması ümit verici. Diğer sektörlerdeki problemlerin aşılması için de kapsamlı politikalara ihtiyaç var. Fakat hükümetlerin üreteceği politikaların yanı sıra aşılması gereken bir sistem krizi de karşımızda duruyor. Neoliberalizmin sürüklendiği krizin nasıl bir yolla aşılacağı dünya tarihini ciddi ölçüde etkileyecek değişimlere yol açabilir.

Bu değişimlerde söz sahibi olmak için güçlü bir entelektüel – kültürel donanıma ve özgür düşünce ortamına ihtiyaç var. Bu bağlamda tüm bu alanları bir bütün olarak ciddiyetle ele alma sorumluluğu karşımızda duruyor. Yayınlarımızın bu sorumluluğu taşımasını umuyoruz.

Okurlarımıza ve yazarlarımıza çok teşekkür ederiz.

0 yorum

Diğer Yazılar

Yorum yap