İLKE Analiz Nisan Bülteni Yayımlandı! - İLKE Analiz

İLKE Analiz Nisan Bülteni Yayımlandı!

Editör

Bülteni incelemek için tıklayınız.

“Değerli İLKE Analiz okurları;
Nisan ayı bir yandan kadim meselelerin sürdüğü bir yandan da yeni sorunların gün yüzüne çıktığı bir ay oldu. Biz de yayınlarımızda bunların her ikisine de değinmeye gayret ettik.

Yeme içme alışkanlıklarından yalnızlığa, çocukların huzurundan adil bir iktisat arayışına kadar birçok farklı meselede hazırladığımız yayınlarla soruları masaya yatırıp nitelikli cevaplar aradık. Öte yandan bir yılı aşkın süredir hayatımızı doğrudan etkileyen Covid-19 Pandemisi hakkında da çözüm odaklı yayınlarımızı sürdürdük. Eğitimin ve toplumsal hayatın nasıl etkileneceği salgın bağlamında bu ay temel ilgilerimizdi.

Dünya tüm sorunlarıyla dönerken yeni sorunlar üretmeye de devam etti. ABD-Türkiye ilişkileri, Çin’in yayılmacı politikaları ve Kanal İstanbul tartışmaları Nisan ayında Türkiye’nin gündemini meşgul eden temel konulardı. Biz de bu konularda derli toplu yayınlarla konuları farklı boyutlarıyla inceledik.

Dünya siyasetinin yakından izlediği Afganistan barış görüşmeleri hakkında, Pakistan’ın eski Afganistan Büyükelçisi Syed Abrar Hussain “Afgan Barış Sürecinde Türkiye’nin Rolü” başlıklı yazısını İLKE Analiz için kaleme aldı. Konuyu derinlemesine işleyen bu yazı, Afganistan’daki süreci takip edenler için büyük bir kaynak niteliği taşıyor.

Uluslararası Sosyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sari Hanifi’nin “21. Yüzyılın Küresel İhtilaflarının Merkezinde Neden Din Vardır?” başlıklı özel konuşmasını İLKE Analiz için tercüme ederek yayına hazırladık. Dinin toplumdaki rolünü ve İslami hareketlerin durumunu derinlemesine inceleyen bu yazı tüm sosyal bilimciler için iyi bir kaynak olacaktır.

Umarız ki bu yayınlar daha iyi bir yerde yaşamamıza vesile olur.
Yazarlarımıza ve okurlarımıza çok teşekkür ediyoruz.”

0 yorum

Diğer Yazılar

Yorum yap