İLKE Analiz Mayıs Bülteni Yayımlandı - İLKE Analiz

İLKE Analiz Mayıs Bülteni Yayımlandı

Editör

Bülteni incelemek için tıklayınız.

Değerli İLKE Analiz okurları;

Mayıs ayı konuşmanın, yazmanın oldukça zor olduğu bir aydı. İsrail’in Filistin’de yıllardır sürdürdüğü zulüm bir kez daha tırmanışa geçmiş ve mübarek günlerimizi kana bulamıştı. Canımız yansa da bu zulümden kurtulmak ümidiyle konuşmaya, yazmaya, üretmeye devam ettik. 

Müslümanların on yıllardır temel gündemi olan Kudüs, bu ayın yayınlarında en çok değindiğimiz konu oldu. Filistinli Aktivist ve Gazeteci Muin Naim ile yaptığımız mülakatla hem oradaki durum hakkında haberleri hem de Filistinlilerin bizden beklentilerini okurlarımızla paylaşmış olduk.

Türkiye’de Kudüs hakkında değerli çalışmalar yapan dört akademisyenle bir soruşturma dosyası hazırlayarak hızla büyüyen “Aksa için ne yapabiliriz?” sorusuna cevap aradık. Hükümetin, sivil toplumun ve vatandaşların neler yapabileceği üzerine hazırladığımız sorulara kapsamlı cevaplar aldık. Hocalarımız diplomasiden medyaya, eylemden boykota kadar farklı çözüm önerilerini değerlendirdiler.

İsrail’in Mavi Marmara Saldırısı’nın yıldönümü olan 31 Mayıs’ta ise Mavi Marmara’nın avukatlarından Gülden Sönmez, ilkeanaliz.net için konuyu detaylıca anlatan bir yazı kaleme aldı. Bu yazı ile hem Mavi Marmara’nın niyeti hem de hukuk mücadelesinin boyutları anlatıldı.

Elbette Mayıs ayının diğer büyük gündemi ise eğitimde normale dönüş süreciydi. Pandeminin başından beri özel bir gündem olarak ele alınan eğitim, normale d.nüş aşamalarıyla birlikte bir kez daha önem kazandı. Bu konuda hazırladığımız yayınlarla normale dönüş sürecine katkı vermeye gayret ettik.

Dünyanın sorunları çok, ülkemizin de öyle. Çağ ilerledikçe yeni sorunlar doğacak, ilim geliştikçe de bu sorunlar fark edilecektir. Sorunları fark etmeye ve onlara çözüm önerileri sunarak elimizi taşın altına koymaya niyetliyiz.

Umarız ki bu yayınlarımız daha iyi bir dünyanın kapılarını açmaya yardımcı olur.

Yayınlarımızı takip eden okurlarımıza, fikirlerini ve eserlerini bizimle paylaşan yazarlarımıza teşekkür ederiz.

0 yorum

Diğer Yazılar

Yorum yap