İLKE Analiz Temmuz 2021 Bülteni Yayımlandı - İLKE Analiz

İLKE Analiz Temmuz 2021 Bülteni Yayımlandı

Editör

Bülteni incelemek için tıklayınız.

Değerli İLKE Analiz okurları;

Öncelikle geçmiş Kurban Bayramınızı kutlarız. Temmuz ayı, bayramı da acıyı da yaşadığımız bir aydı. 15 Temmuz Darbe Girişiminin yıldönümünü büyük bir hüzünle yaşadık.

Darbe Girişiminin yıldönümünde Erol Erdoğan, “darbe zemini” kavramını inceledi. Bu kavram üzerinden darbeleri önlemenin yollarını da ele aldı. Türkiye’de sivil ve şeffaf siyasetin kalıcı hale gelmesini umarız.

Öte yandan kadim bir dostluk yaşadığımız Mısır halkı, Sisi’nin darbeyle ele geçirdiği iktidar tarafından yönetiliyor. Türkiye-Mısır ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceği de büyük bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanda değerli çalışmalara imza atan M. Hüseyin Mercan, İLKE Analiz için değerlendirmelerde bulundu.

Ülkeler değişirken şehirler ve nesiller de hızla değişiyor. Hızla yükselen akıllı şehir kavramı ve uygulamaları bu ayın gündemlerinden biriydi. Öte yandan açıklanan sınav sonuçları hakkında da çeşitli görüş yazıları yer aldı.

LGS Türkiye Birincisi Dlyar Safo’nun başarısı ise hepimizi çok mutlu etti. Bu ayın mülakatlarından birini kendisiyle yaptık. Diğer mülakat ise kıymetli yazar Yıldız Ramazanoğlu ileydi. Yeni kitabı “Cam Kenarı” çerçevesinde mülteci gündemini ele aldığımız bu mülakat, sanatın açtığı pencereleri göstermesi açısından özel bir yer tutuyor.

Müziğiyle ve edebiyatıyla nitelikli eserler ortaya koyan Sedat Anar ile de yeni kitabı “Hallerin Esiri” çerçevesinde bir mülakat gerçekleştirdik. Bu mülakatta Türkiye’de müziğin, edebiyatın yerini tartışırken Kürt kimliği üzerindeki baskıları da ele aldık.

Yayınlarımızın daha iyi bir dünya için araç olmasını umuyoruz.

Yazarlarımıza ve okurlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

0 yorum

Diğer Yazılar

Yorum yap